Gdzie najlepiej zamontować szambo?

Budowa domu nie skupia się na samej bryle. Wokół niej znajduje się szereg elementów, które są potrzebne do codziennego funkcjonowania, takich jak szamba, studnie lub śmietniki.

Chcąc zaoszczędzić sporo pieniędzy na budowie, warto rozpatrzyć montaż szamba, zamiast przydomowej oczyszczalni. Takie rozwiązanie jest też idealne dla działek, które nie mają przyłącza do kanalizacji. Jakie trzeba spełnić wymogi, żeby zamontować szambo? Warto znać podstawowe przepisy i opinie ekspertów, poparte praktyką.

Gdzie zamontować szambo, żeby było dobrze i zgodnie z prawem?

Budowa szamba musi być przemyślana. Z jednej strony zbiornik na nieczystości ciekłe chciałoby się mieć w najdalszym i najmniej uczęszczanym miejscu działki. Z drugiej poleca się, aby odległość szamba od budynku była jak najmniejsza, ze względu na zmniejszanie się światła w przepływie rury lub okresowe zamarzanie fekaliów.

Budowę przydomowego szamba określa rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, które dokładnie opisuje, w jakich miejscach można zamontować zbiornik (§ 31 ust. 1 pkt 3 i § 36 ust. 2). Litera prawa wskazuje, że szamba na działkach domów jednorodzinnych, rekreacyjnych lub zagrodowych muszą być usytuowane:

  • minimum 5 metrów od okien i drzwi pomieszczeń, głównie użytkowych tj. sypialnie i kuchnia,
  • minimum 15 metrów od studni, która dostarcza wodę zdatną do picia,
  • minimum 2 metry od granicy działki sąsiada (warunek ten nie musi być zachowany, jeśli szambo sąsiaduje z podobnym urządzeniem na posesji sąsiada),
  • minimum 2 metry od drogi lub ciągu ruchu pieszych.

Montaż szamba – prawo, a praktyka

Znając przepisy prawa, możliwy jest montaż szamba we właściwym miejscu i zatwierdzenie tej lokalizacji przez odpowiedni organ. Można jednak zbudować szambo, stosując się do wytycznych prawa, a nie być zadowolonym z jego użytkowania. Dlaczego?

Decyduje o tym ukształtowanie terenu, które ma wpływ na funkcjonowanie zbiornika na nieczystości.

Chcąc wydawać mniej pieniędzy na opróżnianie szamba i cieszyć się wygodą z jego użytkowania, warto pamiętać o tym, że:

  1. Szamba nie montuje się w zagłębieniu terenu – dlaczego? Spływająca woda często doprowadza do zalania zbiornika przez deszczówkę. Efekt? Niepotrzebne nagromadzenie wody i częstsza konieczność zamawiania firmy, która opróżnia pojemnik;
  2. Szambo powinno być usytuowane w miejscu, które będzie wygodne dla wjazdu wozu asenizacyjnego – można uniknąć cyklicznego rozjeżdżania trawnika lub połamanej kostki brukowej, jeśli pomyśli się o montażu odpowiedniego złącza, usytuowanego w ogrodzeniu. Dzięki temu firma wygodnie będzie mogła opróżniać zbiornik, bez wjeżdżania na posesję.

Bezpieczna budowa szamba

Żeby zaoszczędzić pieniądze i czuć wygodę z użytkowania przydomowego szamba, warto wiedzieć, na jaką objętość pojemnika się zdecydować. Czy zasada, że im większy pojemnik, tym bardziej ekonomiczny jest zgodna z prawdą?

Przedstawiona teoria wydaje się zasadna, ponieważ im większe szambo, tym rzadziej się je opróżnia, a tym samym opłata za przyjazd taboru asenizacyjnego jest wydłużona w czasie. Nie warto jednak przesadzać z wielkością szamba, ponieważ budowa zbiornika o pojemności powyżej 10 m³ podlega bardziej restrykcyjnym przepisom prawa. Za najbardziej ekonomiczne uważa się szamba od 8-10 m³.

Gospodarując przestrzeń pod wykop szamba, warto pamiętać o tym, że:

  • teren pod szambo powinien być trwały i niepodatny na osiadanie,
  • właz rewizyjny musi wystawać ponad powierzchnię terenu i umożliwiać wygodną obsługę służb oraz samych domowników,
  • teren, pod którym ma być postawione szambo, powinien być sprawdzony i oczyszczony.

Przed budową szamba należy dokładnie zaznajomić się z wybranym rodzajem zbiornika i sposobem montażu, polecanym przez producenta.

ZAMÓW SZAMBA BETONOWE