Właściciele budynków znajdujących się na terenie bez dostępu do kanalizacji muszą odprowadzać ścieki w alternatywny sposób. Obecnie najbardziej popularne są szamba betonowe, które charakteryzują się długą żywotnością i pełną szczelnością. Jednak aby bezproblemowo służyły przez długi okres, trzeba je nie tylko regularnie opróżniać, ale również czyścić. Jakie metody są najbardziej skuteczne? W jaki sposób działają preparaty do szamba?
Najważniejsze informacje o konserwacji szamba
Częstotliwość opróżniania szamba zależy nie tylko od jego wielkości, ale również od liczby domowników i średniego zużycia wody. Warto jednak wiedzieć, że szambiarka nigdy nie będzie w stanie usunąć wszystkich stałych i płynnych odpadów. Szamba betonowe powinny być regularnie konserwowane, dzięki czemu ograniczamy praktycznie do zera możliwość wystąpienia niespodziewanej awarii.
- Na dnie szamba zbierają się najcięższe frakcje i różnego rodzaju osady, które koniecznie trzeba usunąć. W przeciwnym wypadku pojemność zbiornika zostaje stopniowo ograniczona. Drugim, poważniejszym problemem są wydobywające się gazy, które w przypadku wysokiego stężenia mogą być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Kolejną kwestią jest nieprzyjemny zapach unoszący się na posesji.
- Drugim miejscem w którym gromadzą się osady i ciężkie frakcje są rury doprowadzające. Ich zatkanie wymaga interwencji profesjonalnej firmy, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Rozwiązaniem tych problemów jest regularne używanie wysokiej jakości preparatów biologicznych lub chemicznych , które bez problemu rozpuszczą nawet gruby osad.
Szamba betonowe – jak wybrać najlepszy środek do czyszczenia?
W sklepach internetowych i stacjonarnych można znaleźć szeroki wybór preparatów przeznaczonych do czyszczenia szamba, różniących się od siebie składem i skutecznością działania.
- Środki biologiczne zawierają specjalnie wyselekcjonowane bakterie, które charakteryzują się bardzo dużą zdolnością do rozmnażania. Jest to szczególnie istotne gdy mamy do czynienia z grubą warstwą osadów. Szamba betonowe w pewnym sensie stają się odrębnym środowiskiem, w którym bakterie rozpuszczają osady i stałe frakcje. Takie rozwiązanie sprawia, że szambiarka może opróżnić praktycznie całe szambo.
- Z kolei używanie preparatów chemicznych, takich jak silne środki dezynfekujące sprawia, że wszystkie bakterie w szambie giną. Taka dezynfekcja jest zazwyczaj przeprowadzana przed wprowadzeniem do zbiornika nowych bakterii. Stosując tę metodę warto pamiętać, że między używaniem pierwszego i drugiego preparatu musi upłynąć wystarczająca ilość czasu.
- Ostatnia grupa środków jest przeznaczona do czyszczenia rur. Preparaty tego typu najczęściej zawierają bakterie, które skutecznie rozkładają tłuszcze. Zmniejszanie się przepustowości rur to zjawisko bardzo niepożądane, mogące doprowadzić do całkowitego zatkania.
Choć szamba betonowe są niezwykle trwałe i szczelne, to należy o nie odpowiednio dbać. Każdy zator może spowodować cofanie się nieczystości do budynku. Ponadto w wyniku długoletniego gromadzenia się osadów i stałych frakcji, może dojść do rozszczelnienia zbiornika. W takim przypadku zatrucie ujęcia wody znajdującego się na posesji jest wysoce prawdopodobne. Równie często dochodzi do skażenia całej posesji. Tych skrajnych sytuacji można w prosty sposób uniknąć, dzięki stosowaniu specjalnych preparatów. Koszty zakupu takich środków są nieporównywalnie niższe niż usunięcie awarii, której przyczyną jest zaniedbywanie konserwacji szamba.